Nysa Antik Kenti
     
 

  Antik Karia bölgesinin önemli bir kenti olan Nysa, Aydın Dağlarının güneye bakan yamacında, Tekkecik dere adlı bir akarsuyun çevresinde çok dik bir boğazın oluşturduğu alanın her iki yanında kurulmuş romantik görünümlü bir kenttir.   Kentin M.Ö 3. yüzyılın ilk yarısında Seleukos’un oğlu I. Antiochos Soter (M.Ö. 281-261) tarafından eşi adına kurulduğu bilinir.
  Antik Çağ'da büyük öneme sahip olan NYSA' da ki arkeolojik kazılar, 1990 yılından başlayarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün katkılarıyla Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesinden Prof. Dr. Vedat İDİL tarafından yürütülmektedir.
  Bu çalışmalarından dolayı sayın Prof. Dr. Vedat İDİL'e sonsuz teşekkür ederiz.

 
     
 

 Tiyatro İyi korunmuş durumda, Roma İmparatorluk Çağı’nda inşa edilmiştir. 12.000 kişilik tiyatronun orkestrası (sahne alanı) 27 mt. çapındadır. Tiyatronun taşınır sahnesinin altında tiyatronun sahne yapısının podyumlarında bulunan bağcılık ve şarapçılık tanrısı Dionysos’un yaşamına ait frizler çok önemlidir. Çünkü, Nysa tiyatrosundaki bu frizler Türkiye’deki diğer kabartma frizlere sahip üç antik tiyatronun (Hierapolis, Perge ve Side) en iyi korunmuş durumda kilerini oluşturmaktadır.a büyük bir havuz vardır. Deniz savaşlarını yansıtan gösterilerde burası su ile dolduruluyordu.

 
Agora : 89 x 105 mt. ölçülerinde olan ve dört yanı sütunlarla çevrili Agora bir pazar yeridir. Doğusunda ve kuzeyinde İon düzeninde çift sıra sütunların bulunduğu yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkarılmıştır.
 

Bouleuterion ( Meclis Binası ) : Nysa antik kentinin en iyi korunmuş yapılarından birisi Bouleterion’dur. Strabon bu yapıyı Gerontikon (Yaşlılar Meclisi) olarak tanımlamıştır. 600 ile 800 kişiyi alabilecek kapasitedeki Bouleterion M.S. I yüzyıla inşa edilmiş olup, M.S.II. yüzyılda değişiklik görmüştür

 

Kütüphane : M.S. 2. yüzyılda inşa edilen ve iki yada büyük bir olasılıkla üç katlı olan bu yapı, Efes’teki Celcus kütüphanesinden sonra Türkiye’nin en iyi korunmuş ikinci antik çağ kütüphanesidir. Okuma salonunun yüzölçümü 13.40 X 14.80 m’lik bir alanı kaplar. Rulolar ya da yazmalardan oluşan ciltler nişler içinde yapılmış raflara konuluyordu.

 

Korku Tüneli :) Tonozlarla örtülü 100 mt. uzunluğundaki bu tünel, Strabon’un belirttiği gizli yeraltı geçididir. Bu tünel, Aydın Dağlarından hızla akan sular için bir kanal görevini yerine getiriyor ve aynı zamanda tiyatro önündeki meydanı alttan destekliyordu.   Tünel özellikle yaz aylarında gezilirken oldukça dikkat edilmeli.  Sıcaktan kaçan tüm sürüngenler tünele dolmuş durumdalar.  :)

 

Stadyum: Strabon’un amphitheater olarak tanımladığı ve bugün sel suları nedeniyle oldukça tahrip görmüş 44 x 192 mt. ölçülerindeki stadyum 30.000 kişiyi alabilecek kapasitededir.

 
     
 
     
 

 

  Gezi Ekibi ve Fotoğraflar : Mehmet Gölebatmaz - Eyyüp Gölebatmaz  - Bilal Süren  - Özge Gülyokuş - Ceyhun Gülyokuş - Yaşar Turmaz
  Gezi Tarihi :  Nisan 2008 ve Mart 2009 tarihlerinde gezilmiştir

 
 

Site tasarımı - site içindeki bilgiler ve fotoğraflar tamamen didimli.com ekip çalışması sonucunda ortaya çıkmıştır, izinsiz alıntı yapılamaz...