Kyon Antik Kenti
     
 

Kyon, Muğla’nın Yatağan ilçesi Kavaklıdere bucağına bağlı Çamyayla köyündedir. Kyon , Hellen dilinde “Köpek Mezarı” anlamına gelir. Bizans döneminde ise burası “Paliapolis” olarak biliniyordu. Strabon ve Byzantionlu Stephanos’un yalnızca ismini vermekle yetindiği bu kent ile ilgili pek bilgi yoktur. Yörede arkeolojik araştırma da yapılmamıştır.
Roma döneminde sikke basan kentten günümüze yalnızca Roma dönemine ait tiyatronun Cavea’sı gelebilmiştir.

Gezi Notları : Kyon gezisi en ilginç gezilerimizden biri olmuştur. Maalesef ne bir yön levhası var ne de bölgede Kyon ismine bir antik kentin oluğunu bilen var.  Kentte tek görünen şey Roma döneminden kalan tiyatro olsa da büyük bir alana yayılmış olan kentte eminim daha çok şey  bulunmaktadır. Ama bölgeyi gezmeye fırsatımız olmadı. Anlaşılmadık bir şekilde bölge halkının ve gençlerin tepkisini aldık. Yabancı görmek ve bölgenin araştırılmasını, tanınmasını istemiyor gibiydiler. Bununda tek sebebi kaçak kazılardır diye düşünüyoruz.

 
 
     
 
     
 
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

  Gezi Ekibi ve Fotoğraflar : Eyyüp Gölebatmaz  - Bilal Süren    Gezi Tarihi :  2006

 
 

Site tasarımı - site içindeki bilgiler ve fotoğraflar tamamen didimli.com ekip çalışması sonucunda ortaya çıkmıştır, izinsiz alıntı yapılamaz...